top of page

1988  yılında Ankara'da doğan Burçin Yılmaz, 2010 yılında Gazi Üniversitesi, Mimarlık Bölümü'nden mezun oldu. 2009- 2010 yılı mezuniyet töreninde, üniversite mezunları adına konuşma yapması için seçildi ve düşünülenin aksine bölüm birincisi değildi. Lisans döneminde Gazi Üniversitesi'nde düzenlenen workshoplara katıldı. Mezuniyet sonrası çeşitli ofislerde 2 yıl boyunca çalıştı. 2012 yılından beri serbest mimarlık çalışmalarına kurucusu olduğu Burçin Sönmez Mimarlık Bürosu altında devam etmektedir. İlk projesi olan Sağmal İnek Çiftliği, mimarlığın sadece insanlar için mekan tasarlamak olmadığını öğretti.

Yüksek lisans eğitimine Gazi Üniversitesi'nde başlamasına rağmen, Danışmanı Prof. Dr. Nur Çağlar'ın Tobb Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi'ne kurucu bölüm başkanı olarak göreve başlamasıyla tez konusunu birlikte çalışabilmek için okul değiştirdi. Tobb Etü'ye burslu öğrenci -asistan- olarak başladı ve bu sürede çeşitli derslere asistanlık yaptı. 2017 yılında mezun oldu. Bu sürede evlendi ve bir kızı oldu.

Şu anda Avrupa Birliği'nin Erasmus+ programı ile desteklediği, Prof. Dr. Nur Çağlar'ın koordinatörlüğünde ilerleyen "Materiart: Art and Science of Materiality in Architectural Design Education" adlı projede araştırmacı olarak görev almaktadır. 

Mimarlığın her alanında bulunmak, tasarlamak, üretmek, iz bırakmak hayallerindendir.

ilgi alanları

fotoğraf çekmek

web tasarımı

bottom of page